Запорізький досвід у реалізації питань інтеграції ромів

Запорізький досвід у реалізації питань інтеграції ромів

26 лютого 2019 року у Львові Український Альянс міст та регіонів з питань ромської інтеграції провів зустріч з членами Альянсу, місцевими та регіональними посадовцями, парламентарями та представниками громадських організацій. Запорізьку область на зустрічі представляли голова Громадської організації „Запорізький  ромский соціально-культурний центр „Лачо Дром” Олексій Падченко та головний спеціаліст Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Олена Піддубна.

Учасники зустрічі обговорили проблеми ромських громад, зокрема напади на ромів у 2018 році в різних містах України, запропонували заходи, які можуть бути вжиті для запобігання подібним діям на місцевому рівні: залучення державних органів, реалізація стратегій і співпраця між національними товариствами та місцевою владою.

Учасники також розглянули шляхи боротьби зі стереотипами та навели позитивні приклади. Зокрема Олексій Падченко та Олена Піддубна розповіли про участь ромів у громадському та культурному житті Запорізької області, про заходи, які реалізуються для соціалізації та інтеграції ромів, про освітню діяльність та відкриття  ромського соціально-культурного центру:

«Ромську стратегію в Запорізькій області реалізує у співпраці з державними та міжнародними структурами громадська організація „Лачо Дром”, зараз Громадська організація  “Запорізький  ромский соціально-культурний центр “Лачо Дром”  очолює Олексій Падченко, також, маю надію, ви знаєте активістку Анжеліку Кругляк. Приблизно 4 тисячі ромів мешкає в обласному центрі, загалом по області – 5,5 тисяч (за даними О. Падченка), але цифри приблизні. Зараз ніде немає графи „національність”, тож можна говорити лише про тих, хто заявляє про належність до свого народу. Є роми-лікарі, інженери, вчителі, родини з вищою освітою, студенти. ГО бере участь у семінарах, тренінгах, заходах всіх рівнів у Запоріжжі. Мелітополі, Львові, Києві,

Гостей заходу познайомили із яскравою особистістю – Анжелікою Кругляк (Бєловою) – це наша краса і гордість: вища освіта, магістратура, психолог, знання мов, громадський активіст,  у лютому разом із ромськими активістами з усіх куточків України та представниками REF та МФ “Відродження” відвідала Страсбург. Делегація була у Раді Європи, делегати вивчили структуру організації, функції кожного елементу. Мали зустріч із головою Roma and Travellers Team Торстеном Афлербахом, на якій дискутували щодо перспектив впровадження європейських проектів в Україні,

Ромська громада Запоріжжя активно співпрацює з міжнародними, державними, обласними структурами,  бере активну участь у роботі Інтеркультурних містечок на фестивалях „Покрова на Хортиці”, обласний туристичний фестиваль „Запоріжжя – місце щастя”, була цікава доповідь на фестивалі „Історія UA”  та ін. Популярністю користуються містечка національних кухонь на святах та фестивалях і тут ромська громада завжди демонструє неперевершено смачні м’ясні страви. Ромські активісти постійно користуються увагою ЗМІ.

22-23 лютого 2018 року в місті Запоріжжя пройшов перший в нашій області „Фестиваль фільмів національно-культурних товариств” ромська громада презентувала єдину ігрову художню короткометражну стрічку “Пам’ятати”,  дуже зворушливу, про геноцид цього народу під час Другої Світової війни. Автор ідеї, сценарист, продюсер проекту – студент, актор Київського театрального університету ім. Карпенка-Карого, молодий ромський активіст Петро Русаненко (не З). Творчих колективів, ромських ансамблів на маємо, на жаль, громадськість просить, але…

З 2014 року в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці працює Центр національних культур „Сузір’я”. Мета проекту – популяризація національних культур як важливих елементів світової цивілізації, розвиток міжкультурного діалогу та зміцнення порозуміння між народами. „Лачо Дром” бере активну участь в діяльності центру, активісти відвідують майже всі заходи. У бібліотеці проходили заходи пам’яті жертв Другої світової війни серед ромського народу, знайомство з ромськими казками, з традиціями святкування, зокрема Різдва. Відбулася зустріч з ромськими літераторами-перекладачами з Києва та Кропивницького.

Там же відбулася й прес-конференція щодо подій у Лощинівці. З цього ж приводу в ОДА 18 жовтня 2016 року під головуванням заступника голови облдержадміністрації відбулася оперативна нарада з питань попередження конфліктів на етнічному ґрунті. В нараді взяли участь представники структурних підрозділів облдержадміністрації, правоохоронних органів, СБУ в Запорізькій області, управління державної міграційної служби в Запорізькій області, керівник ромської громадської організації «Лачо Дром» Олексій Падченко, віце-президент та менеджер міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Людмила Кондур і Ангеліна Жуковська, як ви пам’ятаєте.

При Центрі національних культур (без орендної плати, безкоштовно) стабільно працюють клуби  національно-культурних товариств, у 2016 році діяла недовго “Ромська школа”. 8 травня 2018 року у Центрі “Сузір’я” відбулася зустріч молодих ромських активістів із представниками департаментів освіти  та охорони здоров’я ЗОДА щодо непаспортизованих представників ромської національності та пошуку шляхів доступу їх до медичних послуг та загальної освіти.

9 листопада 2018 року у Центрі національних культур  відбулася зустріч представників Запорізького ромського центру “Лачо Дром”, майбутніх робітників ромського соціально-культурного центру, які пройшли тренінгові навчання із представником Міжнародного благодійного жіночого ромського фонду “Чіріклі”. 19 листопада 2018 року відбулася зустріч керівників “Лачо Дром” з представниками поліції щодо проблем ромської спільноти та спільної роботи.

Наприкінці 2018 року відбулася зустріч робочої групи  для координації спільних зусиль, спрямованих на отримання ідентифікаційних документів та свідоцтв про народження усіма громадянами. В цій зустрічі взяли участь представники Державної міграційної служби, департаменту юстиції ЗОДА, Головного управління Держгеокадастру, департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради та представники Запорізького ромського центру “Лачо Дром”.

Також у психологічному секторі ромського соціально-культурного центру «Лачо Дром» відбувся тренінг з покращення навичок проходження співбесіди та написання резюме. Учасники опрацювали мотиваційний компонент пошуку роботи, виділили для себе позитивні сторони працевлаштування, проаналізували свої знання, вміння та навички та зрозуміли як ефективно їх використовувати при пошуку роботи.

22 грудня 2018 року м. Запоріжжі за ініціативою Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації і Асоціації національних меншин Запорізької області відбувся тренінг за участю керівників національно-культурних товариств Запоріжжя, Бердянську та Мелітополя щодо попередження проявів ксенофобії, расової та етнічної дискримінації. Заступник директора Департаменту – начальник управління міжнаціональних відносин Павло Мяло розповів про співпрацю органів державної влади з національними спільнотами області у 2018 р., зокрема про заходи в рамках обласної Програми підтримки розвитку культур національних меншин. Президент Асоціації національних меншин Науфаль Хамдані поінформував що у Запорізькій області відсутні факти ксенофобії та дискримінації, однак необхідно постійно моніторити ситуацію для запобігання таких проявів у майбутньому.

Як висновок – у співпраці органів державної влади, правоохоронних органів, разом із національними спільнотами можна досягти ладу й безконфліктного життя, соціалізації, інтеграції та інклюзії».

Також під час зустрічі кілька українських посадовців підписали Декларацію проти дискримінації ромів, започатковану Конгресом Ради Європи, яка фактично вже отримала більше сотні підписантів у Європі (в Україні до неї вже приєдналися 10 міст).

Члени Українського Альянсу обговорили проекти, які впроваджувалися в різних регіонах України, головним чином вони стосуються питань освіти, зайнятості, посередництва та участі у громадських процесах.

Участь у заході, зокрема, взяли голова відділу ромів та мандрівних груп директорату демократичного управління та антидискримінації Ради Європи Торстен Аффлербах, голова офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг,  представник українського омбудсмена у західних областях України Світлана Сімчишин, народний депутат України, голова Підкомітету з питань гендерної рівності та недискримінації Ірина Суслова, представники різних областей та міст України.