У Приморську відлунав масштабний фестиваль «Ми – українські»

У Приморську відлунав масштабний фестиваль «Ми – українські»

31 серпня – 01 вересня 2019 року у Приморську пройшов ХХІ Всеукраїнський фестиваль національних спільнот «Ми – українські – We are Ukrainian», який після шестирічної перерви відродився у новому форматі. Та його головна ідея залишилася незмінною – «За міжнаціональну злагоду та порозуміння». Засновниками та організаторами Всеукраїнського фестивалю національних спільнот «Ми українські – We are Ukrainian» є Приморська міська рада, Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, комунальна установа «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради, Асоціація національних меншин Запорізької області.

Як повідомили у Департаменті культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації, у фестивалі взяли участь понад 500 учасників, 35 художніх колективів національних меншин, які прибули із Запорізької, Донецької, Одеської та інших областей.

Відкриття фестивалю почалося з ходи з національними прапорами, презентацій творчих делегацій учасників, друкованих видань національно-культурних товариств, компакт-дисків, відео та аудіо записів творів мистецтва. Два дні у центрі Приморська звучали пісні та мелодії різних народів. Колективи також відвідали з концертами села Преслав, Борисівку та Новоолексіївку, де їх захоплено зустрічали селяни.

Керівниця апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко привітала учасників та гостей свята, відзначивши, що фестиваль відродився і тепер упевнено крокує в майбутнє. Про це свідчить те, що до Приморська приїжджає все більше колективів і відвідувачів. Фестиваль стає брендом та візитівкою району.

Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації  Владислав Мороко високо оцінив виступи творчих колективів, які представили самобутність своєї національної культури, та вручив почесні грамоти Департаменту.

Традиційне вітання з фестивальної сцени пролунало від керівництва міста, району та Запорізької області. Запалили вогонь фестивалю його засновники Надія Клименко, Мирон Хода та Олександр Житомирський, давши таким чином старт концертній програмі. На її початку виступили творчі колективи Приморського міського Будинку культури з динамічними постановками, об’єднаними гаслом «Приморськ вітає фестиваль», а далі сцену віддали гостям, які порадували яскравими костюмами, оригінальними національними танцями та піснями:

 • народний вокальний жіночий ансамбль народної пісні «Криниченька». Село Новопрокопівка Токмацького району. Керівник – Світлана Минака.
 • вокальний колектив «Перістерія», м. Волноваха. Керівник – Юлія Махно.
 • студія грузинського танцю «Імеді», м. Запоріжжя. Керівник Малхаз Чахвашвілі.
 • соліст, представник ромської національності, Іван Демоненко, с. Пологи Пологівського району.
 • народний грецький науково-дослідницький гурт «Гюнеш». Місто Волноваха Донецької області. Керівник – Василина Ахпаш.
 • фольклорний вокальний ансамбль «Бір Тайфа», селище Старий Крим, Донецької області. Керівник – Олена Акрітова.
 • народний аматорський фольклорний болгарський колектив «Банівські звончета», село Банівка Приморського району. Керівник – Лариса Мордвінова.
 • вокальний ансамбль пісні, місто Приморськ. Керівник – Заслужений працівник культури України Галина Мартюшова.
 • хор Спілки поляків Запоріжжя «Полонія». Керівник – Марина Камерницька.
 • народний ансамбль пісні і танцю «Колорит» Албанського культурного центру селища Каракурт Одеської області. Керівник – Антон Міцов.
 • фольклорний ансамбль «Гусарочка». Село Гусарка Більмацького району. Керівник – Олександр Шиян.
 • народний ансамбль пісні та музики «Чумацький шлях» та етно-фольк дует «Жайворонки», м. Запоріжжя. Керівник – Тетяна Дудка.
 • грецький танцювальний ансамбль «Геліос», м. Запоріжжя. Керівник – Ганна Кірейко-Ішмаметова.
 • соліст Спілки вірмен Запорізької області Вардан Нуріджанян, м. Запоріжжя.
 • зразковий ансамбль грецького танцю «Зорба» селища «Старий Крим» Донецької області. Керівники – Микола Дангулжи та Святослав Белоус.
 • аматорський творчий ансамбль «Краков’як» та гурт «Злагода» ПК залізничників м. Мелітополь. Керівник – Світлана Лобойко.
 • народний ансамбль німецької пісні «Едельвейс», м. Мелітополь. Керівник – Заслужений працівник культури України Чабанова Юлія Михайлівна.
 • зразковий ансамбль «Маан», місто Мелітополь, керівник – Марина Кучеренко  та багато інших творчих колективів.

Другий день заходу був щедрий на майстер-класи від народних майстринь та хореографів, які вчили бажаючих танцювати болгарське хоро, грецький весільний танок, та одразу три єврейських танці. Глядачі охоче підключалися до загального танцю, вчилися готувати болгарські блюда під керівництвом чудових знавчинь національної кухні, частувалися виноградними напоями та овочами – фруктами від обласної організації жінок-фермерів.

Долучитися до свята національних культур мали змогу і мешканці трьох сіл Приморського району – Преславу, Борисівки, Новоолесіївки – які з великим ентузіазмом вітали учасників фестивалю, що приїхали до них із концертами. Сотні приморців відвідали за два дні центральну площу міста, де відбувалося головне дійство.

Два дні в Приморську співали запальні українські, болгарські, грецькі, албанські, грузинські, вірменські мелодії, танцювали хоро, сертаки, гопак, краков’як, «Хава нагила» діти різних націй і народів, об’єднаних єдиною матір’ю – Україною.

Ідея фестивалю мистецтв національних культур «Ми – українські» народилася в 1998 році і була підтримана національно-культурними товариствами області та керівництвом Приморського району. Вперше захід відбувся 27-29 травня 1999 року. Невдовзі фестиваль отримав обласний статус, а в 2000 році  став всеукраїнським. У ньому брали участь представники Болгарії, Молдови, Білорусі. Загалом захід об’єднав понад 600 учасників та гостей з м. Києва, Харківської, Одеської, Львівської, Миколаївської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької областей, Автономної Республіки Крим, які презентували 18 національних спільнот України. Останній раз фестиваль проводився в 2012 році під девізом «За міжнаціональну злагоду та порозуміння! 150 років переселення болгар на землі Таврії». У вересні 2018 року, після шестирічної перерви, фестиваль відродився у новому форматі і став ХХ ювілейним всеукраїнським фестивалем «Ми – українські – We are Ukrainian». До участі у Фестивалі запрошуються представники національно-культурних товариств, окремі виконавці та художні колективи національних меншин з будь-яких жанрів та напрямків народної творчості (вокальний, хореографічний, музичний жанри, тощо).