Цього року «Собор болгар України» відбудеться у Запорізькій області

Цього року «Собор болгар України» відбудеться у Запорізькій області

«Собор болгар України» – це головна соціально-культурна подія болгарської діаспори, метою якої є збереження і розвиток традицій, примноження історичних, культурних і освітніх досягнень болгарського етносу в Україні. У вересні 1998 року Асоціація болгар України вперше провела масштабний захід в Одесі, на який з’їхалися болгари Бессарабії, Таврії, Криму, Києва, Тернополя, Миколаєва тощо.

Зустріч з ініціаторами проведення свята в Запорізькій області відбулась 3 лютого в облдержадміністрації. У ній взяли участь перший заступник голови облдержадміністрації Іван Федоров, голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак, народний депутат, президент Асоціації болгар України Антон Кіссе, Почесний консул Республіки Болгарія в Запорізькій, Донецькій та Луганській областях Сергій Желєв, народний депутат Сергій Мінько, заступниця голови облдержадміністрації Марина Кудерчук, керівниця апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Владислава Мороко, представники громадських організацій та національно-культурних товариств Запорізької області.

Присутні обговорили питання створення робочої групи з організації проведення ІХ фестивалю «Собор болгар України», а також включення даного заходу до плану культурних заходів області.

Ініціатором проведення заходу виступила Асоціація болгар України, яка об’єднує понад 100 болгарських громадських організацій. У Запорізькій області болгари компактно мешкають у Приазовському, Бердянському, Приморському та Якимівському районах.

Фестиваль в Запорізькій області вперше буде організовано у м. Мелітополь. Він збере представників національно-культурних товариств болгар Запоріжжя, Мелітополя, Бердянська та районів компактного проживання болгар: Приморського, Приазовського та Бердянського. В рамках заходу заплановано концертні виступи фольклорних колективів, ярмарок, різноманітні конкурси тощо.

− Це масштабний захід, який дуже важливий для Запорізької області, яка стала рідною для представників багатьох національностей, зокрема болгар. Буде видано розпорядження про створення робочої групи з підготовки до цього великого фестивалю. Ми винесемо питання фінансування заходу на сесію обласної ради. Впевнений, цей фестиваль продемонструє єдність діаспори та її національно-культурні прагнення, – зазначив в Іван Федоров.

Минулого року VIII Всеукраїнський болгарський Собор відбувався в Оській області,  в Акерманської фортеці. Захід болгарської діаспори України було присвячено 25-річчю Асоціації болгар України. У Соборі взяли участь офіційна делегація Республіки Болгарія на чолі з віце-прем’єр-міністром з питань економічного розвитку та демографічної політики Валерієм Симеоновим. Українську сторону представив державний секретар міністерства інфраструктури України Андрій Галущак, перший заступник міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, народний депутат України, президент Асоціації болгар України Антон Кіссе, віце-губернатор Одеської області Олександр Терещук, а також інші почесні гості з усіх регіонів України, Республіки Болгарія та Молдови.

Історія болгарського Собору корінням сягає в далеке минуле. Цей народне свято з піснями, танцями, ярмарками, стравами національної кухні, спортивними змаганнями відзначається щорічно в усіх болгарських селах і районних центрах. У вересні 1998 року Асоціація болгар України вперше провела в Одесі масштабний Собор, на який з’їхалися болгари України, Молдови та Болгарії. Наступні Собори продемонстрували єдність діаспори та її національно-культурні прагнення.