Видатні діячі кримськотатарського руху

Видатні діячі кримськотатарського руху

Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко прокоментував ганебну ситуацію з київськими школярами, які складаючи ЗНО, не змогли відповісти на елементарні питання з історії України (декілька випускників київської міської школи №90 після здачі зовнішнього незалежного тестування з історії записали на відео вкрай образливі для кримських татар висловлювання і виклали їх для загального огляду).

Прикро спостерігати таку ситуацію напередодні відзначення 29-річниці незалежності України. Як історик за фахом, я знаю, що кримські татари є корінним народом України, який внаслідок депортації 1944 р. втратив десятки тисяч  своїх синів. Повернувшись до Криму на початку незалежності України, вони знову були змушені залишити свої землі внаслідок анексії Криму Російською Федерацією у 2014 році.

Незнання своєї власної історії призводить до того, що такі люди перетворюються на манкуртів, бездуховних осіб, без роду та племені. Адже навчальні заклади мають виховати людину та громадянина, який знає та любить свої історію, пишається власними героями, а не імперськими міфами. Саме тому, я звернувся до нашої землячки Гульнари Бекірової (Gulnara Bekirova), яка є автором та ведучою програми «Таріх левхалари» («Сторінки історії») на телеканалі АТР. У  зв’язку з цими подіями вона в якості «історичного лікбезу» розмістила на своїй сторінці цікаві відеоматеріали, присвячені таким видатним діячам кримськотатарського руху:

Ісмаїл Ґаспринськийhttps://atr.ua/video/7937/tarih-sedasi-ismail-gasprinskij-cast-1-250318?fbclid=IwAR3IYZnCW58lb2x258IPGJlogKX9An-qm0ic-8ee55uo8lhpbuj00lLUNw8

Номан Челебіджіханhttps://www.youtube.com/watch?v=u4TjSK_ZsWM&list=UUNpBO1yHVcH7W1He3taRuXQ&index=25&fbclid=IwAR2Lq2LW_2NY-1JON10_vxQxyqGWNvw0dBpGF8tZ_fAgQM7MwkwrtrAoyHk

Леонід Плющhttps://www.youtube.com/watch?v=Rt4pdYEbxOE&feature=youtu.behttps://www.youtube.com/watch?v=K0ekeYnyj2Q

Петро Григоренко та Мустафа Джемілєвhttps://www.youtube.com/watch?v=GoxUb3xTIsQ&list=PLl8cGGhbooUu8HYZ1TrNsLiP6vxfQmjhV&index=1&fbclid=IwAR04Xovpm1GXD8iZoDKYRxZ6SxIEENScHHahJCpYMjXvl5x8jh9CVakbr3E

Всі вони жили в різні історичні епохи, були різними за національністю та професією, але мали одну спільну рису – жагу справедливості, любов до Батьківщини  та були здатні до безкомпромісної боротьби.

З дозволу Гульнари Бекірової ми розмістимо на нашому сайті ці відео, які дадуть змогу всім бажаючим краще дізнатися про боротьбу кримських татар за незалежність.

Довідково:

Гаспринський Ісмаїл-бей (Гаспрали; 1851–1914) – кримськотатар. просвітник, мислитель, письменник, видавець першої у Криму тюркомовної газети. Вчився в сільс. мусульманській шк. – мектебе, потім у м. Воронеж (нині місто в РФ) та Моск. кадетському корпусі. 1883 заснував двомовну (рос.-татар.) газ. “Терджиман” (“Перекладач”). Перший номер вийшов 10 квіт. Протягом багатьох років газета пропагувала нові методи в шкільній науці для татар і передові ідеї мусульманства. Г. видавав щотижневу газ. “Міллет” (“Нація”), щотижневий ж. для жінок “Алемі нісван” (“Жіночий світ”). Його оповідання “Кюі догру” (“Сонце зійшло”), “Дар-ур-рахат” (“Країна вічного блаженства”) та ін. порушували питання національного визволення мусульман, високої моралі, честі, гідності людини. П. у м. Бахчисарай.

Челебіджіхан Номан (кримськотат. Noman Çelebicihan; 1885, с.Біюк-Сонак, Перекопський повіт, Таврійська губернія, Російська імперія23 лютого 1918,Севастополь)— кримськотатарський політичний і державний діяч. Один з організаторів першого Курултаю, перший голова уряду проголошеної в 1917 році Кримської народної республіки, перший муфтій мусульман Криму, Литви, Польщі і Білорусі.

 

Плющ Леонід — (26 квітня 1939 — 4 червня 2015) — український математик, публіцист, літературознавець, правозахисникдисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінкської групи. За свою правозахисну діяльність піддавався жорстким переслідуванням — його ім’я асоціюється з таким страшним явищем в історії СРСР як “каральна психіатрія”, а сам він став символом боротьби за демократію.

Григоренко Петро (16.10.1907–21.02.1987) – військ. діяч, генерал-майор, активний учасник дисидентського руху 1960–80-х рр., правозахисник. У 1963 з сином Григорієм створив нелегальну орг-цію “Союз боротьби за відродження ленінізму”, писав антирад. летючки й особисто поширював їх. Арештований у лют. 1964. Комісія Ін-ту суд. психіатрії ім. В.Сербського сфабрикувала діагноз психічної хвороби та відіслала Г. на примусове лікування. Був позбавлений військ. звання і пенсії, виключений з КПРС. Обстоював право кримських татар повернутися на батьківщину. 2 трав. 1969 виїхав на суд. процес крим. татар у м. Ташкент (Узбекистан) як громад. захисник. 7 трав. 1969 – вдруге заарештований. Став співзасн. моск. Гельсінкської групи (12 трав. 1976) та Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінкських угод (УГГ; 9 листоп. 1976).

Джемілєв Мустафа(н. 13.11. 1943) – громад. та політ. діяч, лідер нац. руху кримськотатар. народу. Почесний д-р права Сельджуцького ун-ту (Туреччина). Н. в с. Ай-Серез (нині с. Міжріччя Судацької міськради АР Крим). 1944 депортований з сім’єю до Узбекистану. Від 1961 – учасник нац. руху крим. татар за повернення на батьківщину, співзасн. Спілки кримськотатар. молоді. 1965 – виключений з Ташкентського ін-ту іригації й механізації с. госп-ва, 12 трав. 1966 ув’язнений на 1,5 року за участь у нац. русі та за відмову служити в Радянській армії. 1968–69 – учасник правозахисного руху в СРСР. 3 верес. 1969 арештований за критику рад. системи та осуд військ. інтервенції країн Варшавського блоку  у Чехословаччину, засуджений на 3 роки ув’язнення. Був ще кілька разів засуджений, всього відбув 15 років ув’язнення. 24 груд. 1986, під час восьмого суд. процесу, під тиском міжнар. громадськості та за особистим клопотанням президента США Р.Рейгана, був звільнений. Ініціатор створення (1 трав. 1989) і голова (до 1991) Орг-ції кримськотатар. нац. руху. Від 26 черв. 1991 – голова Меджлісу кримськотатар. народу.