У Приморську та Мелітополі вивчають болгарську мову, літературу та співпрацюють у науковій сфері

У Приморську та Мелітополі вивчають болгарську мову, літературу та співпрацюють у науковій сфері

З 1996 році у Приморську почав свою роботу  Приморський регіональний українсько-болгарський багатопрофільний ліцей  ІІ-ІІІ ступенів. Сьогодні у ліцеї навчається 189 учнів. Головною метою відкриття ліцею став пошук обдарованих учнів і робота з розвитку їх індивідуальних можливостей, а також задоволення потреб болгарського населення Приморського регіону у вивчені рідної мови, літератури, історії. Одним з головних напрямків роботи стало й відродження болгарських національних традицій і культури.

Символічно, що ліцей розташувався в історичному місці Приморська – в будівлі колишньої жіночої гімназії. Сьогодні ліцей гідно продовжує традиції колишньої гімназії – випускники ліцею є студентами найпрестижніших вишів України, Болгарії та інших країн Європи. Щорічно ліцей за підсумками роботи займає перше місце в рейтингу району та входить в десятку кращих учбових закладів нового типу Запорізької області.

Як розповів директор ліцею Василь Вишневецький, усі діти із задоволенням вивчають болгарську мову. Викладає цей предмет Наталя Матвієнко та запрошені з Болгарії викладачі, останні два роки це Аксенія Каракалева-Тодорова. Традиційною є й лінгвістична практика в болгарському місті Габрово.  Навіть в умовах карантину учні ліцею взяли участь у багатьох заходах – онлайн відзначили свято болгарської писемності, відсвяткували день весни «Баба Марта», приєдналися до святкування Дня визволення Болгарії.

В Мелітополі вже четвертий рік поспіль Мелітопольський державний педагогічний університет ім. Б. Хмельницького співпрацює із Міністерством закордонних справ Республіки Болгарія за програмою «Болгарська допомога заради розвитку». У 2016–2017 рр. було успішно реалізовано перший проект. У травні 2017 р. за участю Посла Республіки Болгарія в Україні К.Мінчева та ректора МДПУ імені Богдана Хмельницького А.Солоненка був уведений в дію кабінет інтерактивного навчання на природничо-географічному факультеті.

Цей кабінет – ефективне освітнє середовище, у якому студенти та викладачі отримали інструментарій для покращення навчального процесу. Кабінет активно використовується і у другій половині дня: викладач партнерського Шуменського університету імені єпископа Костянтина Преславського д-р К.Колєва регулярно проводить заняття з болгарської мови, літератури та культури, які відвідують не лише студенти, а й жителі міста. Також кабінет став справжнім комунікативним середовищем.

На його базі під патронатом Почесного консула Республіки Болгарія С.Желєва регулярно проходять конференції, семінари та інші заходи, у яких беруть участь науковці, студенти, учителі, учні, жителі міста та області. А інтерактивне обладнання дало можливість on-line залучення до цих заходів зарубіжних партнерів з країн Європейського Союзу та Східного партнерства – Болгарії, Польщі, Італії, Іспанії, Бельгії, Австрії, Румунії, Словаччини, Молдови.

Сьогодні комунікативні можливості кабінету вже потребують розширення. Тому колективом центру болгаристики був розроблений проект створення на природничо-географічному факультеті багатофункціонального центру інтерактивної віртуальної академічної мобільності. Проект був схвалений Міністерством закордонних справ Республіки Болгарія. У грудні 2019 р. Посол Республіки Болгарія в Україні К.Коджабашев та проректор університету Л.Москальова підписали договір про надання гранту.

Тож співпраця за програмою «Болгарська допомога заради розвитку» отримала новий імпульс. Сьогодні вже здійснено ремонт приміщення, придбано частину обладнання.

Відкриття центру заплановане на вересень 2020 р. Центр дозволить підвищити можливості застосування сучасних технологій у навчальному процесі та розширення міжнародної комунікації. Цільовою аудиторією мають стати у першу чергу освітяни – студенти, докторанти, викладачі, вчителі, абітурієнти, учні, а також широка громадськість міста. Створення сучасного навчально-наукового комунікативного середовища дозволить поглибити інтеграцію МДПУ ім. Б.Хмельницького у європейський освітній та науковий простір.

Робота таких закладів – достойний приклад співробітництва Республіки Болгарія та України у сфері освіти і науки.