Меморіальну дошку пам’яті Атанаса Варбанського відкрито в селі Преслав Приморського району

Меморіальну дошку пам’яті Атанаса Варбанського відкрито в селі Преслав Приморського району

31 жовтня 2020 р. на фасаді сільського будинку культури  с. Преслав Приморського району з метою увічнення пам’яті видатного вчителя-просвітителя, колекціонера болгарських народних пісень Атанаса Варбанського (1861-1916) відкрито меморіальну дошку.

Відкрили пам’ятний знак міський голова м. Приморськ Олена Божкова та  голова районного болгарського товариства «Співдружність» Стефан Намлієв.

Олена Божкова повідомила, що в районі діє 7 культурно-просвітницьких болгарських центрів, які зберігають і пропагують рідні традиції. Стефан Намлієв зазначив, що 1 листопада в Болгарії відзначають День народних освітян. До цієї когорти належить і Атанас Варбанський.

Вчитель-просвітитель Атанас Варбанський в ХІХ сторіччі збирав і досліджував фольклор болгар-переселенців, записував пісні серед болгарського населення Таврії. Результатом його багаторічної праці став збірник «Песните на бердянските болгари» (вийшов друком у 1910 р.), що відображає пісенну культуру болгар, в тому числі і великої частини сучасної Запорізької області, охоплює всі моменти народного життя.

До сьогодення зберігається стійкість фольклорної культури у болгарській діаспорі – більшість пісень або їх варіанти, записані свого часу А. Варбанським, продовжують жити у репертуарі місцевих виконавців.

 Також того ж дня відбувся фінал першого дитячого пісенного фестивалю «Болгарський автор пісень» в Мануйлівці за участю учнів восьми болгарських недільних шкіл. Члени журі ознайомилися із відеозаписами учасників фестивалю та визначили переможців.

Перші місця посіли:

соло, молодша група – Катерина Сівова (с. Болгарка); старша група – Дарина Тараненко (с. Мануйлівка), Вікторія Пуд (с. Болгарка).

Колективи, молодша група –  колектив Маринівської недільної школи та колектив Преславської недільної школи; старша група –  колектив В’ячеславської недільної школи та колектив Радолівської недільної школи.