ІХ Всеукраїнський Собор болгар України відбувся у Мелітополі

ІХ Всеукраїнський  Собор болгар України відбувся у Мелітополі

ІХ Всеукраїнський Собор болгар України пройшов 11-12 вересня 2020 року у Мелітополі за ініціативи: Асоціації болгар України, Запорізької обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Мелітопольської міської ради та за підтримки народних депутатів України Сергія Мінько та Антона Кіссе.

Собор болгар України – свято болгарського національного самовизначення, ідентичності, фольклорної спадщини, пісенного та танцювального мистецтва, сімейних зустрічей, яке є платформою для спілкування та самореалізації національних меншин з усіх регіонів України.

У Соборі болгар України в Мелітополі взяли участь заступник голови Народних зборів Республіки Болгарія пан Валерій Сімеонов, президент Асоціації болгар України, народний депутат України Антон Кіссе, почесний консул Республіки Болгарія в Запорізькій, Луганській та Донецькій областях Сергій Желєв, перший заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Іван Федоров, а також представники національно-культурних громадських болгарських організацій України.

Головною метою Собору є збереження і розвиток традицій, популяризація національної культури, а головне – консолідація українського суспільства на засадах етнонаціональної та духовної єдності.

В рамках Собору болгар України 11 вересня у Мелітопольському державному педагогічний університет імені Богдана Хмельницького відбулася XV Міжнародна конференція «Българите в северното причерноморие» а у Сквері «Площа Слівен» м.Мелітополь- відкриття пам’ятника Хаджи Димитру, болгарському національному герою.

«Це  честь представляти болгарську парламентську делегацію в Мелітополі з нагоди IX Конвенції болгар в Україні та відкриття пам’ятника великому болгарському герою  Хаджи Димитру. Він один з тих, хто заклав основи визволення Болгарії,  приклад мужності, жертви і любові до Болгарії», – сказав Валерій Симеонов.

Президент Асоціації болгар в Україні Антон Кіссе відзначив, що місто Мелітополь демонструє приклад багатьох проектів на підтримку національних меншин, що можливо завдяки взаєморозумінню та співпраці з місцевою владою, а також активній участі Почесного консула Болгарії в Запорізькій область Сергія Желєва.

Перший заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Іван Федоров наголосив, що вперше унікальна культурна подія міжнародного рівня –  Собор болгар – проходить саме в Мелітополі. «Сьогодні ми приймаємо більше 600 гостей з України, Болгарії та інших країн світу,  і надалі ми будемо прагнути урізноманітнити культурне життя наших жителів і розвивати дружні відносини Мелітополя з іншими містами та країнами».

«Проведення Собору болгар України в Мелітополі підтверджує той факт, що це місто є культурним, духовним і загальноосвітнім центром всього регіону. У нашому краї проживає велика болгарська діаспора, з 2012 року укладено договір про побратимство між Мелітополем та болгарським містом Слівен. Упевнений, що проведення подібних заходів сприятиме зміцненню дружніх зв’язків між Україною і Болгарією», – зазначив народний депутат України Сергій Мінько.

Яскравою родзинкою свята в Мелітополі стала святкова хода від майдану Перемоги до Парку культури і відпочинку ім. Горького.

У заході взяли участь директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко та голова Асоціації національних меншин Запорізької області Науфаль Хамдані.

Весь парк став майданчиком Собору – тут проходила експозиція болгарського побуту та національного одягу та  виставка майстрів Запорізького краю, діяли майстер-класи та фуд-зона національних страв. Відбувся великий етно-концерт за участю болгарських колективів з усієї України та кращих творчих колективів національно-культурних товариств Запорізького краю. Флешмоб «Найдовше болгарське хоро» поєднав усіх учасників та гостей Собору. Завершили святковий день  концерт гурту «Folk Funky» та феєрверк.